23. srpna 2012 21:00 SELČ

Medailové žně na 6. IOAA

Český tým zaznamenal na 6. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice (6. IOAA) nebývalý úspěch. Nejenže všichni naši soutěžící získali medaile (dvě zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou), ale naši zlatí medailisté skončili v absolutním pořadí na výborném 2. a 3. místě. V celkovém pořadí států se z 27 zúčastněných zemí Česká republika umístila s velmi těsným odstupem na druhém místě za Čínskou lidovou republikou. Jedná se o dosud nejlepší výsledek České republiky na mezinárodních soutěžích v astronomii astrofyzice.

Tisková zpráva v pdf ke stažení a pro tisk

Výbor Astronomické olympiády

05. června 2012 12:25 SELČ

Ohlédnutí za finále kategorií CD, EF a GH

Zveřejnili jsme ukázková řešení úloh finále. Naleznete je na stránkách jednotlivých kategorií. Můžete se také podívat na fotogalerii z doprovodného programu finále CD a fotogalerii z finále EF a GH.

Výbor Astronomické olympiády

31. května 2012 23:35 SELČ

Výsledky finále kategorií CD, EF a GH

Zveřejnili jsme výsledky finále kategorií CD, EF a GH. Další informace jsou k dispozici také v tiskové zprávě.

Výbor Astronomické olympiády

1. května 2012 10:00 SELČ

Řešení krajského kola, program finále CD, EF a GH

Zveřejnili jsme řešení krajského kola v kategoriích AB, CD, EF a GH 9. ročníku Astronomické olympiády. Účastníci finále kategorií CD, EF a GH a jejich učitelé obdrželi pozvánky a veškeré informace dne 24. 4. 2012 e-mailem. Program finále je k nalezení také na na stránkách finále.

Výbor Astronomické olympiády
18. dubna 2012 0:00 SELČ

Výsledky krajského kola kategorií CD, EF a GH

Zveřejnili jsme výsledky krajského kola v kategoriích CD, EF a GH 9. ročníku Astronomické olympiády. Informace o průběhu ústředního kola obdrží jeho účastníci koncem tohoto týdne.

Výbor Astronomické olympiády
02. dubna 2012 0:00 SEČ

Finále kategorie AB

Ve čtvrtek a pátek 22. - 23. 3. proběhlo na Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy v Ostravě ústřední kolo kategorie AB. Pět nejlepších řešitelů:
Jakub VošmeraGymnázium Matyáše Lercha, Žižkova 55, Brno
Stanislav FořtGymnázium Pierra de Coubertina, Náměstí Františka Křižíka 860, Tábor
Lukáš TimkoGymnázium Pierra de Coubertina, Náměstí Františka Křižíka 860, Tábor
Martin RaszykGymnázium, Mírová 1442, Karviná- Nové Město
Filip MurárGymnázium Třebíč, Masarykovo nám. 9/116, Třebíč
bylo nominováno na 6. Mezinárodní olympiádu v astronomii a astrofyzice v brazilském Rio de Janeiro. Nyní hledáme partnery, kteří by nám pomohli spolufinancovat dlouhou cestu.

Výbor Astronomické olympiády
21. února 2012 0:00 SEČ

Výsledky krajského kola kategorie AB

Zveřejnili jsme výsledky krajského kola v kategorii AB 9. ročníku Astronomické olympiády. Informace o průběhu ústředního kola obdrží jeho účastníci začátkem března.

Výbor Astronomické olympiády
12. ledna 2012 10:30 SEČ

Výsledky školního kola a zahájení kola krajského kategorií CD, EF a GH

Vážení pedagogové, milí řešitelé!
 
9. ledna 2012 jsme zahájili krajské kolo kategorií CD, EF a GH 9. ročníku Astronomické olympiády. Krajské kolo probíhá stejně jako v předchozích letech korespondenční formou. V sekci krajské kolo naleznete zadání úloh pro jednotlivé kategorie a pokyny k jejich řešení. Postupující do krajského kola jsou všichni úspěšní řešitelé školního kola, kteří jsou uvedeni ve výsledkové listině. Úlohy bude vyhodnocovat komise stanovená výborem AO a řešení je nutné odeslat na adresu uvedenou v zadání nejpozději v pátek 23. 3. 2012. Pomůže nám, pokud učitelé budou odesílané práce registrovat v naší databázi. V kategorii EF lze část úloh řešit online. Těm žákům v kategorii EF, u kterých jejich vyučující zadal spolu s výsledky školního kola i e-mailovou adresu, přišly přístupové údaje e-mailem. Ostatním je sdělí váš vyučující, který je nalezne v sekci pro učitele.

Přejeme všem mnoho radosti při řešení krajského kola a těšíme se na vaše práce!

Výbor Astronomické olympiády
22. listopadu 2011 19:40 SEČ

Zadání krajského kola AB

Vážení pedagogové, milí řešitelé Astronomické olympiády !
 
úspěšní řešitelé školního kola kategorie AB se mohou vrhnout na řešení úloh krajského kola.
Termín pro odeslání řešení krajského kola je 3. 2. 2012. Finále se bude konat v pátek 23. 3. 2012. Přejeme Vám bystrou mysl a mnoho radosti při řešení úloh.

Výbor Astronomické olympiády

15. listopadu 2011 17:13 SEČ

Posunutá uzávěrka pro vkládání výsledků kategorie AB

13. listopadu byl oficiální doporučený termín konce školního kola kategorie AB, aby měli postupující dostatek času na vypracování krajského kola (to probíhá jako v předchozích letech korespondenční formou). Na základě četných žádostí bude ovšem zápis výsledků kategorie AB možný až do konce školního kola v ostatních kategoriích (23. 12.). Vycházíme tak vstříc učitelům i studentům, kterým se námi doporučený termín v polovině listopadu může překrývat s koncem čtvrtletí.

Výsledky školního kola ve všech kategoriích budou zveřejněny 31. 12. 2011. Žáci se o svém postupu do krajského kola ovšem dozvídají okamžitě poté, co jim učitel sdělí jejich výsledky školního kola (výbor AO do průběhu školního kola zasahuje jen v naprosto výjimečných případech a zpravidla jen na základě podaného podnětu). Postupující v kategorii AB tak mohou začít řešit krajské kolo již od 14. 11.

Výbor Astronomické olympiády

4. října 2011 20:00 SELČ

Soutěž o nejlepší studentskou práci na téma světelné znečištění

Česká astronomická společnost vyhlásila soutěž o nejlepší středoškolskou odbornou práci (soutěž SOČ) na téma světelné znečištění. Již v minulých ročnících se objevovaly práce studentů, které byly kvalitní a probojovaly se do vyšších kol soutěže. Proto se Česká astronomická společnost rozhodla podpořit činnost dalších studentů a vyhlásit soutěž o nejlepší práci na toto téma.
Další informace
Výbor Astronomické olympiády
3. října 2011 22:08 SELČ

Zlato a bronz na XVI. IAO

I na XVI. Mezinárodní astronomické olympiádě v kazašské Almaty byla česká výprava úspěšná. Viktor Neměček z gymnázia v Jihlavě získal zlatou medaili a Martin Raszyk z gymnázia v Karviné bronz. Českou republiku reprezentovalo v roce 2011 na mezinárodních soutěžích v astronomii a astrofyzice celkem 10 studentů. Čtyři získali medaile - dvě zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou.
Reportáž o české účasti na XVI. IAO v roce 2011 (Almaty, Kazachstán).
Výbor Astronomické olympiády
13. září 2011 8:00 SELČ

Zahájení školního kola

Vážení pedagogové, milí řešitelé Astronomické olympiády !
 
Zahajujeme školní kolo devátého ročníku Astronomické olympiády.

Od tohoto okamžiku si učitelé a vedoucí astronomických kroužků mohou stejně jako v loňském roce stáhnout v chráněné sekci pro učitele (http://olympiada.astro.cz/ucitel) zadání školního kola. Přihlašovací údaje se nemění. Jsou buď původní nebo takové, jaké si učitelé později sami nastavili. V případě potřeby lze heslo obnovit pomocí odkazu "Zaslání zapomenutého hesla", kde Vám po zadání e-mailové adresy (která musí být registrována v našem systému) na tuto adresu zašleme pokyny k obnovení hesla.
Školní kolo trvá ve všech kategoriích 40 minut a při řešení je dovoleno používat libovolné pomůcky kromě nápovědy spolužáka a dalších živých organismů, a to i zprostředkovaně přes elektronická komunikační média.

Mnoho úspěchů při řešení úloh devátého ročníku přeje
Výbor Astronomické olympiády
 
4. září 2011 23:13 SELČ

Absolutní vítězství na 5. IOAA

Ve dnech 25. 8.- 4. 9.se pětičlenný český tým zúčastnil 5. Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice (5. IOAA). Stanislav Fořt z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře, který již loni přivezl zlatou medaili z Číny, získal letos 1. místo, a stal se tak absolutním vítězem letošního ročníku této soutěže. Jakub Vošmera z Gymnázia Matyáše Lercha v Brně získal stříbrnou medaili a Filip Murár z Gymnázia Třebíč čestné uznání úspěšného řešitele. Dalšími členy českého týmu byli Eva Miklušová z Přerova a Lukáš Timko z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře. Delegaci doprovázeli RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D. z Hvězdárny a planetária Johanna Palisy v Ostravě a Dr.-Ing. Jan Kožuško z České astronomické společnosti.

Český tým na 5. IOAA Stanislav Fořt přebírá zlatou medaili z rukou Slezského maršálka Stanislav Fořt v obležení novinářů po vyhlášení výsledků
Český tým na 5. IOAAStanislav Fořt přebírá zlatou medaili z rukou Slezského maršálkaStanislav Fořt v obležení novinářů po vyhlášení výsledků
Výbor Astronomické olympiády
7. srpna 2011 19:00 SELČ

Brněnská hvězdárna zahajuje internetový kurz astronomie

Hvězdárna a planetárium Brno v těchto dnech zahájila svého druhu ojedinělý, originální kurz základů astronomie. Jeho účastníci získají informace o dění na nebi, naučí se pozorovat noční i denní oblohu, najdou odpovědi na nejrůznější, zapeklité otázky, dozví se, jak vybrat ten správný dalekohled a zabrousí dokonce do doby, kdy vznikal vesmír. Až na pár výjimek přitom nemusí opustit teplo domova či zázemí školní učebny. I když kurz klade důraz na pozorování reálné přírody a objasňování přírodních jevů známých z každodenního života, odehrává se celý v prostředí internetu. Stačí se pouze přihlásit na adresu http://www.hvezdarna.cz/astrokurz.

Výbor Astronomické olympiády

starší zprávy