18. června 2013 20:20 SELČ

Omezení provozu serveru

Z důvodu přerušení dodávky elektrického proudu bude dne 25. 6. od 7:30 do 15:00 náš web i e-mailová adresa nedostupná. Omlouváme se za způsobené komplikace a děkujeme za pochopení.

Ústřední komise AO

1. června 2013 17:00 SELČ

Výsledky ústředních kol CD, EF a GH

Dnes jsme zveřejnili výsledky ústředních kol kategorií CD, EF a GH. K dispozici jsou také ukázková řešení úloh finále. Účastníky pražského finále přišel pozdravit také předseda Akademie věd ČR, prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr. h. c. Finále kategorie CD proběhlo od 16. 5. do 17. 5. na Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy - VŠB TU Ostrava. Finále kategorie EF proběhlo 24. 5. na Akademii Věd ČR v Praze na Národní třídě. Finále kategorie GH proběhlo 24. 5. na Štefánikově hvězdárně v Praze.

Finále kategorie GH na Štefánikově hvězdárně Předseda Akademie věd ČR prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr. h. c. přišel pozdravit účastníky finále Vítězové finále kategorií EF a GH 2013
Finále kategorie GH na Štefánikově hvězdárněPředseda Akademie věd ČR prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr. h. c. přišel pozdravit účastníky fináleVítězové finále kategorií EF a GH 2013
Další fotografie naleznete v galerii finále EF a GH.
Ústřední komise AO

18. dubna 2013 08:30 SELČ

Výsledky krajského kola CD, EF a GH

Dnes o půlnoci jsme zveřejnili výsledky krajského kola kategorií CD, EF a GH.. Další informace naleznou učitelé po přihlášení do sekce pro učitele (http://olympiada.astro.cz/ucitel). Řešitelé v kategorii EF si mohou prohlédnout vyhodnocení svých odpovědí v části A v sekci pro řešitele (http://olympiada.astro.cz/korespondencni).

Ústřední komise AO

1. dubna 2013 12:15 SELČ

Výsledky ústředního kola AB

Dnes o půlnoci jsme zveřejnili výsledky ústředního kola kategorie AB. K dispozici je také autorské řešení úloh finále. Finále proběhlo od 21. 3. do 22. 3. na Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy - VŠB TU Ostrava.

Ústřední komise AO

25. února 2013 22:25 SEČ

Výsledky krajského kola AB a vyhlášení ústředního kola

Dnes o půlnoci jsme zveřejnili výsledky krajského kola kategorie AB. K dispozici je také autorské řešení krajského kola. Ústřední kolo proběhne od 21. 3. do 22. 3. na Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy - VŠB TU Ostrava. Finalisté obdrží podrobné informace do pátku 8. 3. 2013.

Ústřední komise AO

11. prosince 2012 22:20 SEČ

Premium Bohemiae

V úterý 4. 12. 2012 odpoledne proběhlo na zámku Sychrov v Českém ráji slavnostní předání cen 12. ročníku Premium Bohemiae. Ceny uděluje Nadace Bohuslava Jana Horáčka Českému ráji nejúspěšnějším studentům na přírodovědných mezinárodních olympiádách. Letos byla poprvé mezi řádně oceňované soutěže zařazena i Mezinárodní olympiáda v astronomii a astrofyzice. Všech pět českých studentů zde letos získalo medaile (2 zlaté, 2 stříbrné a 1 bronzovou). V zámeckém divadle na Sychrově laureáti cen Premium Bohemiae převzali pamětní medaile a čestná uznání. Vedle toho dále obdrží finanční odměnu, odstupňovanou podle dosažené medaile. Všem letošním laureátům srdečně blahopřejeme a děkujeme Nadaci Bohuslava Jana Horáčka Českému ráji za tuto významnou podporu mladých talentů.

Ze slavnostního předání cen Premium Bohemiae 2012
Lenka Soumarová a Jan Kožuško

18. listopadu 2012 22:40 SEČ

Zadání krajského kola AB

Vážení pedagogové, milí řešitelé Astronomické olympiády !
 
úspěšní řešitelé školního kola kategorie AB se mohou vrhnout na řešení úloh krajského kola.
Termín pro odeslání řešení krajského kola je 31. 1. 2013. Finále se bude konat ve dnech 20. - 22. 3. 2013. Přejeme Vám bystrou mysl a mnoho radosti při řešení úloh.

Výsledky školního kola ve všech kategoriích budou zveřejněny 31. 12. 2012. Žáci se o svém postupu do krajského kola ovšem dozvídají okamžitě poté, co jim učitel sdělí jejich výsledky školního kola (ústřední komise AO do průběhu školního kola zasahuje jen v naprosto výjimečných případech a zpravidla jen na základě podaného podnětu). Postupující v kategorii AB tak mohou začít řešit krajské kolo již od 18. 11.

Ústřední komise AO

30. října 2012 19:11 SEČ

Astronomické medailové žně pokračují v Jižní Koreji

Český tým přivezl ze XVII. Mezinárodní astronomické olympiády v Gwangju (Jižní Korea, 16. – 24. října) 5 medailí – jednu stříbrnou a čtyři bronzové. Rok 2012 je tak dosud „nejúrodnějším“ na medaile pro mladé české astronomy a astrofyziky. Další informace naleznete v reportáži Lenky Soumarové a Tomáše Proseckého

Tisková zpráva v pdf ke stažení a pro tisk

Ústřední komise Astronomické olympiády

17. září 2012 0:00 SELČ

Zahájení školního kola

Vážení pedagogové, milí řešitelé Astronomické olympiády!

Zahajujeme školní kolo desátého ročníku Astronomické olympiády.

Od tohoto okamžiku si učitelé a vedoucí astronomických kroužků mohou stejně jako v loňském roce stáhnout v chráněné sekci pro učitele (http://olympiada.astro.cz/ucitel) zadání školního kola. Přihlašovací údaje se nemění. Jsou buď původní, nebo takové, jaké si učitelé později sami nastavili. V případě potřeby lze heslo obnovit pomocí odkazu "Zaslání zapomenutého hesla", kde Vám po zadání e-mailové adresy (která musí být registrována v našem systému) na tuto adresu zašleme pokyny k obnovení hesla.
Školní kolo trvá ve všech kategoriích 40 minut a při řešení je dovoleno používat libovolné pomůcky kromě nápovědy spolužáka a dalších živých organismů, a to i zprostředkovaně přes elektronická komunikační média.

Mnoho úspěchů při řešení úloh desátého ročníku přeje

Ústřední komise Astronomické olympiády

23. srpna 2012 21:00 SELČ

Medailové žně na 6. IOAA

Český tým zaznamenal na 6. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice (6. IOAA) nebývalý úspěch. Nejenže všichni naši soutěžící získali medaile (dvě zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou), ale naši zlatí medailisté skončili v absolutním pořadí na výborném 2. a 3. místě. V celkovém pořadí států se z 27 zúčastněných zemí Česká republika umístila s velmi těsným odstupem na druhém místě za Čínskou lidovou republikou. Jedná se o dosud nejlepší výsledek České republiky na mezinárodních soutěžích v astronomii astrofyzice.

Tisková zpráva v pdf ke stažení a pro tisk

Výbor Astronomické olympiády

starší zprávy