19. srpna 2014 12:05 SELČ

Český tým přivezl z Bukoviny bronzové medaile

Český tým získal na 8. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice dvě bronzové medaile. S mezinárodní konkurencí 194 soutěžících z Evropy, Asie a Ameriky se naši studenti utkali v rumunském městě Suceava (region Bukovina) od soboty 2. srpna do neděle 11. srpna. Nejlépe se z českého týmu umístil Martin Raszyk, absolvent Gymnázia Karviná, který získal bronzovou medaili. Stejným cenným kovem obohatil českou sbírku Ondřej Theiner, absolvent Gymnázia na Jírovcově ulici v Českých Budějovicích. Čestná uznání získali Lucie Fořtová z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře a Petr Horvát z Gymnázia Zábřeh. Soutěže se rovněž účastnil Lukáš Knob, absolvent Gymnázia v Kojetíně. V neoficiálním pořadí jednotlivých států se Česká republika umístila na 17. místě z celkových 37. Oproti loňsku si tak český tým o pět příček polepšil.

Český tým na závěrečném ceremoniálu   
Jan Kožuško

1. srpna 2014 12:05 SELČ

Český tým odcestoval na 8. IOAA

Dnes ráno odletěl z Vídně český tým na 8. Mezinárodní olympiádu v astronomii a astrofyzice (IOAA – International Olympiad on Astronomy and Astrophysics). Soutěž se letos koná od 1. 8. do 11. 8. na severovýchodě Rumunska ve městě Suceava na Univerzitě Ştefana cel Mare. Na soutěžící čekají tři bloky náročných úloh, které prověří jejich teoretické znalosti, orientaci na obloze i schopnost zpracovávat data z astronomických pozorování. Ve volném čase navštíví místní muzea a podívají se i do kláštera Dragomirna.

O medaile se s účastníky z celého světa utkají Ondřej Theiner (absolvent Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích), Lucie Fořtová (Gymnázium Pierra de Coubertina v Táboře), Martin Raszyk (absolvent Gymnázia Mírová v Karviné), Petr Horvát (absolvent Gymnázia nám. Osvobození v Zábřehu) a Lukáš Knob (absolvent Gymnázia v Kojetíně). Českou delegaci vedou Dr. Tomáš Gráf z Planetária Ostrava a Jakub Vošmera z University of Cambridge.

Česká astronomická společnost vysílá na IOAA za podpory MŠMT a Planetária Ostrava naše nejlepší řešitele kategorie AB Astronomické olympiády již po páté. Dosud přivezli 10 medailí, z toho 4 zlaté. Držíme našim reprezentantům palce, aby letos získali další astronomicky cenné kovy

Český tým před odletem na letišti ve Vídni   
Jan Kožuško

31. května 2014 23:55 SELČ

Výsledky ústředních kol CD, EF a GH

Dnes jsme zveřejnili výsledky ústředních kol kategorií CD, EF a GH. K dispozici jsou také ukázková řešení úloh finále. Nad finále v Ostravě převzal záštitu Rektor VŠB, prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc. Finalisty přišla pozdravit prorektorka pro rozvoj VŠB TU Ostrava, prof. Ing. Darja Kubečková, Ph.D. Finále kategorie CD proběhlo od 15. 5. do 16. 5. na Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy - VŠB TU Ostrava. Finále kategorií EF a GH proběhlo 23. 5. na Hvězdárně a planetáriu Brno.

Finále kategorie CD v Ostravě zahájila prorektorka, prof. Darja Kubečková Vítězka finále kategorie CD 2014 Vítězové finále kategorií EF a GH 2014
Zahájení finále kategorie CD v OstravěVítězka finále kategorie CD v OstravěVítězové finále kategorií EF a GH 2014
Další fotografie naleznete v galerii finále EF a GH.
Ústřední komise AO

15. dubna 2014 15:00 SELČ

Pozvánka na expedici v Úpici

Zveme všechny zájemce o astronomii ve věku 15 - 26 let na astronomickou expedici v Úpici od 18. 7. do 3. 8. 2014. Jde o letní školu astronomie, která se snaží účastníky zábavnou formou uvést do astronomie a dalších příbuzných věd. Důraz je kladen na praktické pozorování, a tak se z expedice ne náhodou rekrutují ti nejúspěšnější řešitelé Astronomické olympiády. Podrobnější informace naleznete na stránkách expedice..

Petr Skala, organizační tým Expedice

14. dubna 2014 23:59 SELČ

Výsledky krajského kola CD, EF a GH

Právě jsme zveřejnili výsledky krajského kola kategorií CD, EF a GH.. Další informace naleznou učitelé po přihlášení do sekce pro učitele (http://olympiada.astro.cz/ucitel). Řešitelé v kategoriích EF a GH si mohou prohlédnout vyhodnocení svých odpovědí v části A v sekci pro řešitele (http://olympiada.astro.cz/korespondencni). K dispozici je také autorské řešení krajského kola. Ústřední kolo kategorie CD proběhne od 15. 5. do 16. 5. na Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy - VŠB TU Ostrava. Ústřední kola kategorií EF a GH proběhnou na Hvězdárně a planetáriu v Brně. Finalisté obdrží podrobné informace do pondělí 21. 4. 2014.

Ústřední komise AO

4. dubna 2014 16:45 SELČ

Výsledky ústředního kola AB

Dnes jsme zveřejnili výsledky ústředního kola kategorie AB. K dispozici je také autorské řešení úloh finále. Finále proběhlo od 20. 3. do 21. 3. na Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy - VŠB TU Ostrava

Tisková zpráva v pdf ke stažení a pro tisk

Ústřední komise AO

26. února 2014 23:00 SEČ

Výsledky krajského kola kategorie AB

Dnes jsme zveřejnili výsledky krajského kola kategorie AB. K dispozici je také autorské řešení krajského kola. Ústřední kolo proběhne od 20. 3. do 21. 3. na Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy - VŠB TU Ostrava. Finalisté obdrží podrobné informace do pondělí 3. 3. 2014.

Ústřední komise AO

5. prosince 2013 15:07 SEČ

Premium Bohemiae 2013

Ve středu 4. 12. 2013 odpoledne proběhlo na zámku Sychrov v Českém ráji slavnostní předání cen 13. ročníku Premium Bohemiae. Ceny uděluje Nadace Bohuslava Jana Horáčka Českému ráji nejúspěšnějším studentům na přírodovědných mezinárodních olympiádách. Mezi 18 oceněnými byli byli i dva čeští medailisté ze 7. Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice, která se konala letos v srpnu v řeckém Volosu. V zámeckém divadle na Sychrově laureáti cen Premium Bohemiae převzali pamětní medaile a čestná uznání. Vedle toho dále obdrží finanční odměnu, odstupňovanou podle dosažené medaile. Všem letošním laureátům srdečně blahopřejeme a děkujeme Nadaci Bohuslava Jana Horáčka Českému ráji za tuto významnou podporu mladých talentů.

Ze slavnostního předání cen Premium Bohemiae 2013    Zámek Sychrov
Lenka Soumarová a Jan Kožuško

1. prosince 2013 23:02 SEČ

Zadání krajského kola AB

Vážení pedagogové, milí řešitelé Astronomické olympiády !
 
úspěšní řešitelé školního kola kategorie AB se mohou vrhnout na řešení úloh krajského kola.
Termín pro odeslání řešení krajského kola je 14. 2. 2014. Finále se bude konat ve dnech 20. - 21. 3. 2014. Přejeme Vám bystrou mysl a mnoho radosti při řešení úloh.

Výsledky školního kola ve všech kategoriích budou zveřejněny 6. 1. 2014. Žáci se o svém postupu do krajského kola ovšem dozvídají okamžitě poté, co jim učitel sdělí jejich výsledky školního kola (ústřední komise AO do průběhu školního kola zasahuje jen v naprosto výjimečných případech a zpravidla jen na základě podaného podnětu). Postupující v kategorii AB tak mohou začít řešit krajské kolo již od 2. 12. 2013.

Ústřední komise AO

28. listopadu 2013 9:00 SEČ

Krajské kolo kategorie AB

Termín zveřejnění zadání krajského kola kategorie AB z technických důvodů přesouvá na 2. 12. 2013. Uzávěrka krajského kola kategorie AB se posouvá na 14. 2. 2014.

Tomáš Gráf

24. září 2013 19:15 SELČ

Zahájení školního kola

Vážení pedagogové, milí řešitelé Astronomické olympiády!

Zahajujeme školní kolo jedenáctého ročníku Astronomické olympiády.

Od tohoto okamžiku si učitelé a vedoucí astronomických kroužků mohou stejně jako v loňském roce stáhnout v chráněné sekci pro učitele (http://olympiada.astro.cz/ucitel) zadání školního kola. Přihlašovací údaje se nemění. Jsou buď původní, nebo takové, jaké si učitelé později sami nastavili. V případě potřeby lze heslo obnovit pomocí odkazu "Zaslání zapomenutého hesla", kde Vám po zadání e-mailové adresy (která musí být registrována v našem systému) na tuto adresu zašleme pokyny k obnovení hesla.
Školní kolo trvá ve všech kategoriích 40 minut a při řešení je dovoleno používat libovolné pomůcky kromě nápovědy spolužáka a dalších živých organismů, a to i zprostředkovaně přes elektronická komunikační média.

Mnoho úspěchů při řešení úloh jedenáctého ročníku přeje

Ústřední komise Astronomické olympiády

starší zprávy