9. června 2016 22:44 SELČ

Soustředění

Včera skončilo čtyřdenní soustředění, na kterém byli nominování účastníci na XXI. Mezinárodní astronomickou olympiádu. Nominaci, řešení soutěžních úloh a fotogalerii jsme pro Vás připravili na stránce soustředění.

Jan Kožuško

22. května 2016 11:20 SELČ

Výsledky ústředních kol kategorií EF a GH

Dnes jsme zveřejnili zadání, výsledky a fotogalerii ústředního kola kategorie EF a ústředního kola kategorie GH.

Finále EF Finále EF Finále EF

Další fotografie naleznete v galerii finále EF a GH.

Jan Kožuško

13. května 2016 15:05 SELČ

Výsledky ústředního kola kategorie CD

Dnes jsme zveřejnili výsledky, zadání a fotogalerii finále kategorie CD, které proběhlo v Opavě od 11. do 13. května 2016. Hlavním partnerem finále byla Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě. Finále dále podpořili: magistrát města Opavy, Slezské zemské muzeum, Hvězdárna a planetárium Brno a Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové.

Jan Kožuško

18. dubna 2016 08:15 SELČ

Pozvánka na expedici v Úpici

Zveme všechny zájemce o astronomii ve věku 15 - 26 let na astronomickou expedici v Úpici od 22. 7. do 7. 8. 2016. Jde o letní školu astronomie, která se snaží účastníky zábavnou formou uvést do astronomie a dalších příbuzných věd. Důraz je kladen na praktické pozorování, a tak se z expedice ne náhodou rekrutují ti nejúspěšnější řešitelé Astronomické olympiády. Podrobnější informace naleznete na stránkách expedice..

Petr Skala, organizační tým Expedice

11. dubna 2016 21:02 SELČ

Nedostupnost serveru 12. a 19. dubna 2016 7:30 - 18:30

Z důvodu nezbytných prací na elektrické rozvodné síti v oblasti, kde se nachází náš server, budou naše stránky 12. a 19. dubna, vždy od 7:30 do 18:30, mimo provoz. Omlouváme se za případné nepříjemnosti a děkujeme za pochopení.

Ústřední komise AO

11. dubna 2016 0:01 SELČ

Výsledky krajského kola CD, EF a GH

Právě jsme zveřejnili výsledky krajského kola kategorií CD, EF a GH.. Další informace naleznou učitelé po přihlášení do sekce pro učitele (http://olympiada.astro.cz/ucitel). Řešitelé v kategoriích EF a GH si mohou prohlédnout vyhodnocení svých odpovědí v části A v sekci pro řešitele (http://olympiada.astro.cz/korespondencni). K dispozici je také autorské řešení krajského kola. Ústřední kolo kategorie CD proběhne od 12. 5. do 13. 5. na Slezské univerzitě v Opavě. Ústřední kola kategorií EF a GH proběhnou 20. 5. 2016 na Štefánikově hvězdárně a Akademii věd v Praze. Finalisté obdrží podrobné informace ve středu 13. 4. 2016.

Ústřední komise AO

19. března 2016 15:05 SEČ

Výsledky ústředního kola kategorie AB

Dnes jsme zveřejnili výsledky, zadání a fotogalerii finále kategorie AB, které proběhlo v Opavě od 16. do 18. března 2016. Hlavním partnerem finále byla Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě. Finále dále podpořili: magistrát města Opavy, Slezské zemské muzeum, Hvězdárna a planetárium Brno a Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové.

Jan Kožuško

24. února 2016 21:00 SEČ

Výsledky krajského kola kategorie AB

Dnes jsme zveřejnili ">výsledky krajského kola kategorie AB. K dispozici je také autorské řešení krajského kola. Ústřední kolo proběhne od 16. 3. do 18. 3. na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě.

Ústřední komise AO

4. ledna 2016 0:01 SEČ

Zahájení kola krajského kategorií CD, EF a GH

Vážení pedagogové, milí řešitelé!
 
Dnes jsme zahájili krajské kolo kategorií CD, EF a GH 13. ročníku Astronomické olympiády. Krajské kolo probíhá stejně jako v předchozích letech korespondenční formou. V sekci krajské kolo naleznete ">zadání úloh pro jednotlivé kategorie a pokyny k jejich řešení. Postupující do krajského kola jsou všichni úspěšní řešitelé školního kola. Úlohy bude vyhodnocovat porota stanovená Ústřední komisí AO a řešení je nutné odeslat na adresu uvedenou v zadání nejpozději v pondělí 21. 3. 2016. Pomůže nám, pokud učitelé budou odesílané práce registrovat v naší databázi. Části A v kategoriích CD, EF, a GH a pozorování v kategoriích EF a GH se řeší online. Těm žákům, u kterých jejich vyučující zadal spolu s výsledky školního kola i e-mailovou adresu, přišly přístupové údaje e-mailem. Ostatním je sdělí váš vyučující, který je nalezne v sekci pro učitele.

Přejeme všem mnoho radosti při řešení krajského kola a těšíme se na vaše práce!

Ústřední komise AO
18. listopadu 2015 12:55 SEČ

Zadání krajského kola AB

Vážení pedagogové, milí řešitelé Astronomické olympiády !
 
úspěšní řešitelé školního kola kategorie AB se mohou vrhnout na řešení úloh krajského kola.
Termín pro odeslání řešení krajského kola je 31. 1. 2016.

Výsledky školního kola ve všech kategoriích budou zveřejněny 4. 1. 2016. Žáci se o svém postupu do krajského kola ovšem dozvídají okamžitě poté, co jim učitel sdělí jejich výsledky školního kola. Postupující v kategorii AB tak mohou začít řešit krajské kolo již od 18. 11. 2015.

Ústřední komise AO

8. listopadu 2015 17:45 SEČ

Fyziklání online 2. prosince 2015 17:00

Ve středu 2. prosince 2015 proběhne již 5. ročník Fyziklání online, týmové soutěže v řešení fyzikálních úkolů. Soutěž je určena primárně pro studenty středních škol, nicméně v kategorii Open se může zúčastnit kdokoliv, včetně Vašich zahraničních kamarádů či učitelů. Na vítěze čekají věcné ceny! Více informací a přihlášku najdete na adrese online.fyziklani.cz.

Jan Kožuško

23. října 2015 15:45 SELČ

Česká výprava získala v na XX. IAO v Tatarstánu stříbra a bronz

Jubilejní dvacátý ročník Mezinárodní astronomické olympiády hostilo hlavní město Tatarské republiky, Kazaň. Stříbrné medaile získali Jindřich Jelínek, absolvent FZŠ Olomouc, Hálkova 4, nyní student Gymnázia Olomouc-Hejčín a Jiří Vala z Gymnázia Mikulov, bronzovou medaili získal Jaromír Mielec z Gymnázia Ostrava-Zábřeh.

Zpráva v pdf ke stažení a pro tisk

Jan Kožuško

15. září 2015 07:00 SELČ

Zahájení školního kola

Vážení pedagogové, milí řešitelé Astronomické olympiády!

Zahajujeme školní kolo třináctého ročníku Astronomické olympiády.

Od tohoto okamžiku si učitelé a vedoucí astronomických kroužků mohou stejně jako v loňském roce stáhnout v chráněné sekci pro učitele (http://olympiada.astro.cz/ucitel) zadání školního kola. Přihlašovací údaje se nemění. Jsou buď původní, nebo takové, jaké si učitelé později sami nastavili. V případě potřeby lze heslo obnovit pomocí odkazu "Zaslání zapomenutého hesla", kde Vám po zadání e-mailové adresy (která musí být registrována v našem systému) na tuto adresu zašleme pokyny k obnovení hesla.
Školní kolo trvá ve všech kategoriích 40 minut a při řešení je dovoleno používat libovolné pomůcky kromě nápovědy spolužáka a dalších živých organismů, a to i zprostředkovaně přes elektronická komunikační média.

Mnoho úspěchů při řešení úloh třináctého ročníku přeje

Ústřední komise Astronomické olympiády

8. srpna 2015 19:33 SELČ

Výsledky 9. IOAA

Český tým získal na 9. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice tři čestná uznání. Ta jsou udělována soutěžícím, kteří dosáhli nadprůměrného výsledku. S mezinárodní konkurencí 206 soutěžících ze 41 zemí světa se naši reprezentanti utkali od 26. července do 4. srpna v Indonésii. Nejlépe se z českého týmu umístila Lucie Fořtová, absolventka Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře. V neoficiálním pořadí jednotlivých států obsadila Česká republika 20. místo.

Zpráva v pdf ke stažení a pro tisk

Jan Kožuško

starší zprávy