Zde naleznete ty nejdůležitejší informace z 19. ročníku AO, který se konal ve školním roce 2021/22.
Školní kolo
Celkem bylo do databáze vloženo 6629 účastníků z 236 škol. Do krajského kola postoupilo 5485 žáků. Řešení krajského kola odevzdalo 1286 soutěžících.
Kategorie - GH
Krajské kolo
Kategorie - AB
Kategorie - CD
Kategorie - EF
Kategorie - GH
Finále
Kategorie - EF
Kategorie - GH
Finále kategorií AB a CD proběhlo ve dnech 23. - 25. 3. 2022 resp. 11. - 13. 5. 2022 ve spolupráci s Fyzikálním ústavem Slezské univerzity v Opavě. Podrobnou zprávu z finále kategorie AB na portálu astro.cz je možno najít zde, podrobnou zprávu z finále kategorie CD zde.
Finále kategorií EF a GH proběhlo v pátek 27. 5. 2022 ve spolupráci s Planetum v Planetáriu Praha. Podrobnou zprávu z tohoto finále najdete rovněž na portálu astro.cz.
Kompletní výsledkové listiny ústředního kola 19. ročníku AO jsou k dispozici na této stránce.
Realizaci ústředních kol podpořilo MŠMT, číslo projektu 0009/8/SOU/2022, výše dotace: 360 900 Kč.
IAO
V roce 2022 se Česká Republika účastnila již XXVI. Mezinárodní astronomické olympiády (IAO), která proběhla od 15. do 24. října 2022. Vzhledem k distančnímu konání tohoto ročníku soutěžili čeští studenti na Petříně v prostorách Štefánikovy hvězdárny v Praze. Zde se účastnili slavnostního zahájení i všech částí soutěže. Na studenty čekala mimo jiné třeba úloha o Archimédových zrcadlech, ve které bylo jejich úkolem určit kolik zrcadel dané velikosti a vlastností bylo potřeba k zapálení lodí římské flotily útočící na Syrakusy.
Na základě výsledků výběrových soustředění Českou republiku tento rok reprezentovalo celkem 7 studentů, kteří byli rozděleni do tří kategorií dle věku. Celkově naši studenti získali jednu stříbrnou medaili, pět bronzových a jedno čestné uznání, což představuje mimořádný úspěch. Stříbro vybojovala Anita Vaceková (Gymnázium Židlochovice), bronzové medaile potom Jan Herzig (Gymnázium Domažlice), Daniel Čtvrtečka (Gymnázium Christiana Dopplera), David Bálek (Gymnázium Příbram), Tomáš Patsch (Slovanské gymnázium Olomouc) a Šimon Bláha (Slovanské gymnázium Olomouc). Čestné uznání si odnesl Hubert Štěpánek (Gymnázium Jírovcova, České Budějovice).
IOAA jr.
První ročník Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice pro juniory (IOAA jr.) se konal od 30. října do 7. listopadu 2022 v rumunském městě Câmpulung Moldovenesc. Soutěž v mnohém vychází z Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice (IOAA), která se koná již od roku 2007. Díky tomu mají obě soutěže podobnou strukturu a styl soutěžních kol, rozdílem je však věk účastníků. Zatímco na IOAA jezdí především středoškolští studenti, IOAA jr. je určena pro studenty do 16 let.
Čeští studenti byli vybráni na základě výsledků celostátního kola Astronomické olympiády kategorie EF, určené pro 8. a 9. třídy základních škol. V Rumunsku nás tak reprezentovala trojice studentů ve složení Anita Vaceková z Gymnázia Židlochovice, Jan Herzig z Gymnázia Domažlice a Gabriel Koky ze ZŠ H. Sinkiewicze s polským jazykem vyučovacím v Jablunkově. Všichni členové českého týmu vybojovali v Rumunsku medaili! Anita Vaceková a Jan Herzig dovezli medaili zlatou, Gabriel Koky získal medaili bronzovou.
Podrobná shrnující zpráva o účasti českých týmu na obou výše zmíněných soutěžích je k dispozici na portálu astro.cz.
Čeští účastníci 1. ročníku IOAA jr. s medailemi. Foto: Jakub Vošmera
IOAA
Mezinárodní olympiáda v astronomii a astrofyzice (IOAA) je vrcholovou světovou soutěží, která představuje náročnější nadstavbu IAO pro starší středoškolské studenty (do roku maturity, nejvýše do 20 let). Byla založena v roce 2007 v Thajsku a Česká republika se jí pravidelně účastní od roku 2010.
Její 15. ročník měl původně probíhat v Kyjevě. Protože však v únoru 2022 došlo k vojenskému napadení Ukrajiny Ruskem, organizace se ujaly instituce z Gruzie v těsné spolupráci s ukrajinskými kolegy. Vlastní soutěž pak proběhla v termínu od 14. do 22. srpna 2022 v Kutaisi a okolí. Soutěže se letos zúčastnilo celkem 47 zemí. Českou republiku letos reprezentovalo 5 nejlepších studentů z národního kola Astronomické olympiády, kteří vybojovali tři stříbrné medaile, jednu bronzovou medaili a jedno čestné uznání.
Stříbrnou medaili vybojovali David Bálek (Gymnázium Příbram), Jiří Kohl (Biskupské gymnázium Brno) a Tomáš Patsch (Slovanské gymnázium Olomouc). Bronz získal Šimon Bláha (Slovanské gymnázium Olomouc) a čestné uznání Daniel Čtvrtečka (Gymnázium Christiana Dopplera, Praha).
Podrobná zpráva o účasti českého týmu je k dispozici na portálu astro.cz.
Čeští studenti po vyhlášení výsledků 15. IOAA. Zleva: Šimon Bláha, Jiří Kohl, Tomáš Patsch, Daniel Čtvrtečka a David Bálek. O český tým se starala místní průvodkyně Lizi Jobava (dole uprostřed). Foto: Tomáš Gráf
Účast českých týmů na mezinárodních soutěžích podpořilo MŠMT, čísla projektů 0005/10/SOU/2022 a 0004/10/SOU/2022, výše dotace: 181 800 Kč a 214 700 Kč.