Olympiáda Načítání
MENU MENU
Astronomická olympiáda
Astronomická olympiáda

Zde naleznete ty nejdůležitejší informace z 21. ročníku AO, který se konal ve školním roce 2023/24.

 

Školní kolo

 

Školní kolo všech kategorií probíhalo od 16. 10. 2023 do 22. 12. 2023. Výsledky byly zveřejněny 8. 1. 2024.

 

Zadání a vzorové řešení školního kola byly k dispozici vyučujícím a vedoucím astronomických kroužků po přihlášení v chráněné sekci webu.

 

Školní kolo probíhalo klasickou (papírovou) formou, tj. pod dohledem učitele přímo ve škole. Časový limit pro vypracování úloh školního kola byl dle Organizačního řádu Astronomické olympiády (Čl. 4 - Školní kolo - odstavec 6) 40 minut. Řešitelé mohli při vypracování úloh školního kola používat libovolné neživé pomůcky (knihy, encyklopedie, hvězdné mapy, internetové databáze, ...). Nesměli se ale přímo radit s jinými živými bytostmi, a to prostřednictvím jakýchkoliv komunikačních prostředků.

 

Bodové limity pro postup do krajského kola:

Kategorie Bodový limit pro postup
AB, CD 15
EF, GH 20

 

Souhrnné výsledky školního kola 21. ročníku AO

 

Celkem bylo do databáze vloženo 6984 žáků. Protože někteří soutěžili ve více kategoriích, je součet přes jednotlivé kategorie vyšší.

 

kategorie celkem žáků úspěšných úspěšnost %
AB 275 120 43,64 %
CD 743 338 45,49 %
EF 2728 1829 67,05 %
GH 3275 3116 95.15 %

 

Řešení školního kola 21. ročníku AO

Krajské kolo

 

Krajské kolo kategorie AB probíhalo od 20. 11. 2023 do 26. 1. 2024, výsledky byly zveřejněny 19. 2. 2024.

Krajské kolo ostatních kategorií probíhalo od 8. 1. 2024 do 22. 3. 2024, výsledky byly zveřejněny 15. 4. 2024.

 

Krajské kolo se skládalo ze tří částí:

  • online přehledového testu,
  • teoretické části,
  • praktické části.

Přehledový online test byl přístupný úspešným řešitelům školního kola po přihlášení, časový limit na řešení testu nebyl stanoven. K rozpracovanému testu bylo možno se vrátit a odpovědi na otázky upravovat až do okamžiku definitivního odeslání řešení.

 

Teoretickou a praktickou část řešili žáci a studenti písemně doma na samostatné listy (kategorie AB a CD) nebo do připraveného tiskopisu (kategorie EF a GH). Časový limit nebyl stanoven. Všechny strany řešení (včetně případných příloh či fotografické dokumentace k praktické úloze) pak žáci a studenti nascanovali nebo nafotili mobilním telefonem a ve formátu PDF nahráli do systému.

 

Hodnocení krajského kola provedla komise jmenovaná ústřední komisí AO. Celkem bylo možno v krajském kole získat maximálně 100 bodů. Do celostátního kola postoupilo 20 nejlepších řešitelů krajských kol v kategoriích AB a CD, kteří získali nenulový počet bodů z praktické úlohy. V kategoriích EF a GH postoupilo 25 nejlepších řešitelů, kteří prokázali alespoň snahu o řešení pozorovací úlohy.

 

Výsledky krajského kola 21. ročníku AO

Středočeský kraj - kategorie GH


Úspěšní řešitelé postupující do finále

Pořadí Jméno Škola Bodů
1 Hana Kadeřábková Gymnázium J. S. Machara 100
2 František Urban Základní škola Divišov 95
3 Zuzana Kvaszová Gymnázium Říčany 93
4 Kryštof Novák OPEN GATE - gymnázium a ZŠ, s.r.o. 92

Úspěšní řešitelé v dalším pořadí

Pořadí Jméno Škola Bodů
5 Lukáš Charvát Gymnázium a SOŠPg Čáslav 87
5 Daniel Batelka Základní škola 87
7 Sofie Pětvalská Gymnázium Říčany 85
8 Fabien Bartůněk Gymnázium a SOŠPg Čáslav 84
9 Daniel Burda Gymnázium Zikmunda Wintra 77
10 Vojtěch Janoušek Gymnázium Říčany 66

Další řešitelé

Pořadí Jméno Škola Bodů
11 Marek Vesecký Základní škola 56
12 Sofie Kaucká OPEN GATE - gymnázium a ZŠ, s.r.o. 43
12 Barbora Vacková Základní škola Jinočany 43
14 Yuliia Marari Základní škola Divišov 34
15 Mariana Bučková Základní škola 32
16 Miroslav Kopecký Základní škola Divišov 27
16 Barbora Zárubová Základní škola Divišov 27
16 Daniela Roubiczeková Základní škola Divišov 27
16 Lucie Petráková Základní škola Jinočany 27
20 Jakub Zavřel Základní škola Divišov 25
20 Lukáš Raif Základní škola 25
22 Tomáš Kratochvil Gymnázium 24
23 Tereza Šlapáková Gymnázium Dr. J. Pekaře 23
24 Eliška Houžvičková Základní škola Divišov 22
24 Jan Havlina Gymnázium 22
24 Natalie Nikodemová Základní škola Divišov 22
27 Antonín Gold Základní škola Jinočany 21
27 Vít Hašpl Gymnázium 21
29 Marie Sychrová Základní škola Jinočany 19
29 Maria Hovens Základní škola Divišov 19
31 Adéla Říhová Gymnázium Mladá Boleslav 17
31 Kristýna Kubová Základní škola Divišov 17
33 Rudolf Záruba Základní škola Divišov 16
34 Alžběta Němcová Gymnázium 15
35 Klára Kronusová Základní škola 13
36 Ella Pavlína Hašlová Gymnázium 9
36 Anna Hamerníková Gymnázium 9
38 Jindřich May Základní škola Kladno 8
39 Sára Seemannová Základní škola 4
40 Matěj Došek Gymnázium J. S. Machara 1

Řešení krajského kola 21. ročníku AO

Ústřední kolo

 

Finále kategorie AB proběhlo ve dnech 20. - 22. 3. 2024 ve spolupráci s Fyzikálním ústavem Slezské univerzity v Opavě. Vítězem se stal Martin Kudrna z Gymnázia Jana Keplera v Praze, druhý skončil Matouš Mišta z Gymnázia Olomouc-Hejčín a třetí Štepán Plass z Gymnázia Jihlava. Prvních pět nejlepších reprezentovalo Českou republiku na 17. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice v brazilském Rio de Janeiru, viz níže. Podrobnou zprávu z finále kategorie AB na portálu astro.cz je možno najít zde.

 

Finále kategorie CD proběhlo ve dnech 15. - 17. 5. 2024 rovněž ve spolupráci s Fyzikálním ústavem Slezské univerzity v Opavě. Vítězem se stala Anita Vaceková z Gymnázia Brno, na druhém místě skončil Alex Faivre z Gymnázium J. A. Komenského v Uherském Brodě a na třetím Jan Herzig z Gymnázia J. Š. Baara v Domažlicích. Podrobnou zprávu z finále kategorie CD na portálu astro.cz je možno najít zde.

 

Finále kategorií EF a GH se uskutečnilo v pátek 24. 5. 2024 v Praze na Štefánikově hvězdárně (kategorie GH) a v popularizačním a vzdělávacím centru Univerzity Karlovy Didaktikon (kategorie EF, zde rovněž proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků obou kategorií). Podrobnou zprávu z finále kategorií EF a GH na portálu astro.cz je možno najít zde.

 

Vítězem kategorie GH se stala Viktorie Snášelová z Masarykova gymnázia v Plzni, na druhém místě skončila Veronika Jungmannová z Arcibiskupského gymnázia v Praze a na třetím Michal Hřebík z Gymnázia Česká Lípa.

 

Vítězem kategorie EF se stal Alex Faivre z Gymnázia J. A. Komenského v Uherském Brodě, na druhém místě skončil Marek Nedoma z Biskupského gymnázia ve Žďáru nad Sázavou a na třetím Tadeáš Smička ze Základní školy Dr. Hrubého 2 ve Šternberku. Pět nejlepších soutěžících této kategorie reprezentovalo Českou republiku na 3. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice pro juniory v Káthmándú v Nepálu, viz níže.

 

Kompletní výsledkové listiny ústředních kol 21. ročníku AO jsou k dispozici na této stránce.

 

Realizaci ústředních kol podpořilo MŠMT, číslo projektu 0007/8/SOU/2024, výše dotace: 189 534 Kč.

 

Řešení ústředního kola

17. ročník Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice


17. ročník Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice (17. IOAA), který proběhl od 17. do 27. srpna 2024 v brazilském Vassouras. Desetidenní soutěže se letos účastnilo 236 studentů z 53 zemí. Naši mladí astronomové opět podali vynikají výkon a získali čtyři stříbrnéjednu bronzovou medaili. Stříbro vybojovali Štěpán Plass (Gymnázium Jihlava), Martin Kudrna (Gymnázium Jana Keplera v Praze), Radovan Lev (Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí) a Matouš Mišta (Gymnázium Olomouc – Hejčín). Bronz si přivezla Anita Vaceková z Gymnázia Brno, třída Kapitána Jaroše, která je studentkou kvinty, tedy jednou z nejmladších účastnic soutěže. Je to jeden z nejlepších výsledků českého týmu v historii soutěže!

 

Podrobná zpráva o účasti českého týmu je k dispozici na portálu astro.cz.

 

979_ioaa-2024.jpg

Česká výprava po vyhlášení výsledků 17. IOAA. Zleva: Radomír Mielec (leader), Martin Kudrna, Radovan Lev, Matouš Mišta, Štěpán Plass, Anita Vaceková a David Kománek (leader). Autor: Jana Švrčková

 

3. ročník Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice pro juniory

 

Říká se, že probojovat se na mezinárodní olympiádu je náročné. Dovézt z ní čestné uznání nebo dokonce medaili je už opravdu výjimečný úspěch. Ale tento rok se českému týmu na Juniorské mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice (IOAA junior) kromě toho podařilo ještě něco víc. Český student Alex Faivre totiž celou soutěž ovládl a stal se v konkurenci studentů z 19 států jejím absolutním vítězem.

 

Letošní třetí ročník IOAA junior se konal od 3. do 10. října 2024 v nepálském hlavním městě Káthmandú, téměř na dohled od nejvyšších vrcholů Himalájí. Český tým tvořilo 5 nejlépe umístěných soutěžících z Ústředního kola Astronomické olympiády kategorie E. Naši nejmladší astronomové opět podali vynikají výkon a získali tři čestná uznání, jednu bronzovou a jednu zlatou medaili!

Čestná uznání získali Marie Hrubá (Gymnázium Ostrava – Zábřeh), Marek Nedoma (Biskupské gymnázium, Žďár nad Sázavou) a Tadeáš Smička (ZŠ Hrubého, Šternberk). Bronz vybojoval Petr Barták (Slovanské gymnázium, Olomouc). A zlatou mediali ukořistil Alex Faivre (Gymnázium J. A. Komenského, Uherský Brod), který si navíc odvezl ještě další dvě ocenění: za nejlepší výsledek v teoretickém kole a cenu pro absolutního vítěze celé soutěže. Je to po třinácti letech teprve podruhé v historii, co se českému studentovi podařilo dosáhnout tohoto prestižního nejvyššího úspěchu (Stanislav Fořt se stal absolutním vítězem IOAA 2011 v Polsku). A aby toho nebylo málo, vyhrál celý český tým ještě cenu za nejlepší poster v národní týmové soutěži!

 

Podrobná zpráva o účasti českého týmu je k dispozici na portálu astro.cz.

 

1002_IOAAjr-2024.jpg

Český tým po závěrečném ceremoniálu. Zleva: Václav Pavlík (teamleader), Marie Hrubá (čestné uznání), Alex Faivre (zlatá medaile, nejlepší teorie, absolutní vítěz), Tadeáš Smička (čestné uznání), Petr Barták (bronzová medaile), Marek Nedoma (čestné uznání), Radka Křížová (teamleader). Autor: náhodný kolemjdoucí na fotoaparát Radky Křížové

 

1003_IOAAjr-2024-Best-overall.jpg

Alex Faivre přebírá nejvyšší ocenění z rukou prezidenta IOAA Prof. Aniketa Sule a předsedy výboru místních organizátorů a Nepálské astronomické společnosti Sureshe Bhattaraie. (IOAA Junior 2024). Autor: Václav Pavlík

 

1004_IOAAjr-2024-Pohary.jpg

Čeští studenti přemýšlí, kam zabalí všechny své poháry (zavazadlo nakonec dokupovat nemuseli). Autor: Václav Pavlík

 

Účast českého týmu na mezinárodních soutěžích podpořily společnosti Seyfor, a.s. a ICZ, a.s.

Používáme sušenky
Pro vylepšení vašeho zážitku při procházení webu používáme cookies [sušenky].
Nastavení cookies
Soubory cookies byly navrženy tak, aby byly spolehlivým mechanismem, pomocí kterého si webové stránky zapamatují informace nebo zaznamenají aktivitu uživatele při prohlížení. Používáme je, abychom zajistili spolehlivost a bezpečnost našich stránek, sledovali jejich výkonnost.
Tyto cookies jsou vyžadovány pro správnou funkčnost našich webových stránek a v našem systému je nelze vypnout.

Dotčené služby:
_RECAPTCHA - Cookies pro ochranu proti spamu
PHPSESSID, user_pref - Systémové Cookies
Tyto cookies jsou určené pro analýzu výkonu webu a pomáhají nám zlepšovat služby a obsah který vám nabízí.

Dotčené služby:
Google Analytics
HotJar